Czym kierować się przy wyborze rękawic technicznych?

Ostatnio dowiedzieliśmy się co oznaczają te wszystkie cyfry na piktogramie ale przecież liczby to nie wszystko.


Rękawice techniczne to nie jest recepta na wszystkie zdarzenia typu MZ. Tym bardziej nie są to rękawice do pożarów. Żadnych pożarów. Nawet do traw czy do śmietników!

Na rynku jest mnóstwo modeli rękawic spełniających normę EN388. Które wybrać?

Musimy omówić kilka istotnych parametrów, których norma nie obejmuje:

1. Chwytność / czucie - w rękawicach technicznych wykonujemy czynności wymagające precyzji i zależy nam, by tą precyzję utrzymać po ubraniu rękawicy. 

2. Wygoda - rękawice po prostu muszą być wygodne i dopasowane rozmiarowo. Mają być naszym sprzymierzeńcem i ochroną, a nie uwierającym nas wrogiem.  Miałem już do czynienia z rękawicami, w których mały palec był "zbyt długi". Uwierzcie mi, że nie myślałem o niczym innym tylko o poprawianiu rękawicy na dłoni.

3. Widoczność - jaskrawa rękawica wskazuje gdzie znajduje się nasza dłoń. Po co nam ta informacja, skoro przecież dobrze wiemy i czujemy własne dłonie? By nasi koledzy w ferworze walki (w szczególności po zmroku) nas nie uszkodzili - nie przycisnęli dłoni do karoserii, nie ucięli nożycami itp.

4. Membrana - niektóre rękawice posiadają membranę nie przepuszczającą wody oraz patogenów krwi. W niektórych modelach dodatkowa warstwa znacznie negatywnie wpływa na chwytność.

5. Budżet - liczmy siły na zamiary i w określonych pieniądzach szukajmy najbardziej optymalnego modelu. Nie sztuką jest kupić rękawice techniczne za 300zł. Z drugiej strony przy kilku wyjazdach do MZ w OSP czy w pełni wykorzystamy możliwości tak drogich rękawic? A może te drogie rękawice wcale nie spełniają normy EN388 na wysokich parametrach jak tańsze modele?  


Poniżej wrzucam kilka obrazów z materiałów reklamowych niektórych producentów dla porównania.


Anti Impact Cut (b.d.) [1]

ResqTec MaxGrip 2 (b.d.) [2]

Penelope Plus (4543) [3]

Hexarmor 4012 (4541) [4]

Ringers Gloves R-299B (4544) [5]
(Rękawice z membraną)


Holik Lesley Plus (4544) [6]

Czym kierować się przy wyborze rękawic technicznych? Zdrowym rozsądkiem...

Miejmy świadomość, że rękawica może ulec uszkodzeniu (spełniając jednocześnie swoją funkcję ochronną dłoni) już przy pierwszym użyciu. A wtedy już tylko zakup nowych rękawic...



Źródło:
1. http://sklep.arpapol.pl/rekawice-strazackie-techniczne-anti-impact-cut-p-4861.html
2. http://www.safetech.net.pl/produkty-lista/rekawice-max-grip-ii-resqtec/
3. http://remiza24.pl/rekawice-techniczne-penelope-plus-p-600.html
4. http://res24.eu/EXT4012
5. http://fenix.market/sklep/umundurowanie/rekawice-techniczne-ringers-gloves-r-299-roughneck-cut5/
6. https://www.facebook.com/kadimex.warszawa/photos/pcb.1048384045249470/1048380958583112/?type=3&theater





Komentarze

  1. Zdjęcie Hexarmor powyżej to model 4014 wyposażony w membranę (informacja znajduje się na mankiecie), a nie 4012 :) Szkoda, że brak wrzutki z modelem Seiz Mechanic 185, bo to chyba obecnie najpopularniejsza rękawica "techniczna" w Polsce.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz